Home About Me New Digital Paper Foto Links Contact


Daniel Zagórski
    English version

Urodziłem się na rok przed upływem pierwszej połowy ubiegłego wieku w najbardziej surrealistycznym mieście w Polsce, a może i w Europie - w mieście Łodzi.

W skrócie: z wykształcenia jestem murarzem-tynkarzem, nie jadam nożem i widelcem, a wszystko inne, co robię, to totalny horror ... vacui.

Teraz szerzej: zawsze wiedziałem, że będę grafikiem, i uparcie, na wiele sposobów, realizowałem to marzenie. Techniki wypukłe, czyli w moim wypadku linoryt (czytaj PCV-ryt), ukończyłem na własnym wydziale własnej uczelni, co jednak zostało docenione na konkursach im. Józefa Gielniaka. Łódzką Uczelnię Plastyczną miałem przyjemność odwiedzić tylko raz, dając - jeszcze w starym budynku - występ mojego teatru alternatywnego. Potem, jak to zwykle bywa w życiu, przypadek zetknął mnie z Piotrem Ciesielskim, u którego terminowałem techniki druku wklęsłego. Natomiast druk płaski zaliczyłem u Mistrza od wapieni bawarskich - Witolda Warzywody. Uporczywa praca nad wieloma technikami graficznymi zaowocowała przyznaniem mi przez Ministerstwo Kultury i Sztuki statusu grafika warsztatowego, i to dożywotnio, w 1984 roku, na podstawie przedstawionych prac i osiągnięć w konkursach graficznych oraz rekomendacji prof. Leszka Rózgi i prof. Ryszarda Hungera. Dało mi to asumpt do dalszego doskonalenia technik metalowych i możliwość sprzedawania akwafort oraz akwatint w renomowanych galeriach. Dotychczas mogłem tylko, podczas kilkuletniego pobytu we Wrocławiu, prezentować i sprzedawać linoryty na Starym Rynku, podnosząc miejscowy koloryt. Ułatwiło mi to wejście w świat środowisk twórczych. Z sentymentem wspominam jedną z moich pierwszych wystaw indywidualnych w łódzkim, studenckim teatrze "Pstrąg".

W tym samym czasie opanowała mnie odwieczna pasja i tęsknota człowieka do oderwania się od ziemi. W pionierskich czasach lotniarstwa starałem się być lepszy od sławnego Leonarda. Nie tylko projektowałem, ale budowałem i oblatywałem szmaciano-rurowe aparaty szybujące, czyli lotnie. Najważniejsze, że udało mi się przeżyć to pasmo - często bolesnych - doświadczeń. Chciałbym przy okazji oddać hołd wszystkim moim kolegom Ikarom, którzy nie wylądowali szczęśliwie po raz ostatni.

Do gór było daleko, koło Łodzi płasko, a od adrenaliny człowiek szybko się uzależnia, więc pod koniec lat 80. do skrzydła przypiąłem silnik od Trabanta. Po opanowaniu narowistej maszyny i udziale w wielu zawodach w roku 1991 zdobyłem Mistrzostwo Polski w Motolotniarstwie.

W tym też roku kupiłem swój pierwszy komputer (16 MHz, monochromatyczny system i monitor); próbowałem wtedy z wielkim entuzjazmem odkrywać jego - mocno jednak ograniczone - możliwości graficzne. Dynamiczny rozwój informatyki otworzył mi oczy na nowy wirtualny świat. Po opanowaniu grafiki 2D przyszedł czas na grafikę 3D i wtedy okazało się, że to właśnie mój świat. Powoli zagłębiałem się w tej skomplikowanej technice. Zdzisław Beksiński też próbował, ale pozostał przy 2D. W jednym z wywiadów z nim przeczytałem, że pozostawia grafikę 3D młodszym, więc jako "młodzieniec" podjąłem to wyzwanie, a przyznam, że nie było łatwo.

Przyszedł też czas na ponowne ciche latanie; pożegnałem hałas motolotniowego silnika i przesiadłem się na paralotnie. Z przyjemnością, w ciszy, wśród ptactwa ocierałem się o buczki na stokach Beskidów. Dalej doskonaliłem umiejętności poruszania się w wirtualnym świecie, dłubałem przy reklamie, a jednocześnie przez kilka lat, w zacnym towarzystwie, przemierzałem nasze piękne,polskie góry na rowerze MTB. Najwyżej udało mi się wjechać na Śnieżkę. Uczestniczyłem w niezliczonych maratonach górskich z kultowymi, morderczymi Danielkami 2001 włącznie. Potem choroba zmusiła mnie do wielu spacerów z aparatem fotograficznym po moim mieście i odkryłem uroki starej, przemysłowej Łodzi. Komputer i technika 3D pomogły mi ocalić od zapomnienia surrealistyczne łódzkie klimaty. Odtwarzanie atmosfery dawnej Łodzi zajęło mi 3 lata, powstały 3 cykle, razem 150 grafik.

Po rowerze przyszedł czas na łyżworolki, czyli jazdę szybką, długodystansową i starty w maratonach. Mój najlepszy czas na tym dystansie to 1h 42min. w Gdańsku; mam nadzieję, że go niebawem poprawię. W czasie, gdy trwała moja walka z grafiką i z różnymi sportami ekstremalnymi pracowałem zawodowo jako murarz, asystent projektanta w biurach projektów, operator DTP, a w końcu, po zmianie systemu, otworzyłem jednoosobową firmę zajmującą się grafiką reklamową.

W ostatnich latach grafika komputerowa absorbuje mnie jeszcze bardziej, jak w kalejdoskopie zmieniają się tematy i nastawienie do techniki, w której pracuję. Powstają nowe realizacje poukładane w cykle tematyczne.


"Życie to nie Beskidy, a pasmo przypadków ... Od nas zależy, czy trawersujemy jego stoki, czy też płyniemy po jego grani. Do zjazdów nie zachęcam." Ciągle z dużą przyjemnością trawersuję.


Wystawy indywidualne i zbiorowe
2012• Oficjalny kalendarz miasta Łodzi z moimi grakilami, został wyróżniony w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Kalendarzy i Kart Świąteczno-Noworocznych Vidical 2012.
2011• Wyatawa indywidualna - "Ziemia Obiecana" w Galerii Urzedu promocji mista Łodzi, połączona z promocją kalendarzy na rok 2012 z moimi grafikami z cyklów łódzkich
2011• Wyatawa indywidualna - "Ziemia Obiecana" zorganizowana przez Konsulat Generalny RP i Urząd Miasta Łodzi z okazji polaskiej Prezydencji w UE - Ukraina, Odessa, Muzeum Literatury
• Film "NOCTURN"
- w Nocy Muzeów - Muzeum Stacja Radegast - Łódź
• Film "NOCTURN"
- na Festiwalu Filmów Etnologicznych - ŁDK- Łódź
2010 Pozkaz multimedialny grafik i filmów animowanych na jubileuszowym koncrcie grupy Yankiel Band - Wytwórnia - Łódź
• Filmy "Mutation" i "System" w pokazach na festiwalu - Athens Video Art Festival 2010
2009 Pokaz moich Filmów o Łodzi - Kino "TATRY"
• Pokaz moich filmów animowanych - "Przemijanie czyli bajka o starym tkaczu z nad rzeki Łódki"
- Łódzki Dom Kultury - Łódż
Multimedialny pokaz grafik o Łodzi
- Pałac Poznańskiego - Łódż
Nagranie albumu "Great Nobody" - Łódż
Pokaz moich filmów o Łodzi
- Wystawa "Ziemia obiecana - Ziemia utracona" ruchu społecznego "Szacunek dla Łodzi" Manufaktura - Łódź
Film "PrzemiJanie"
- w pokazie specjalnym na Festiwalu Filmów Etnologicznych - ŁDK- Łódź
Film "PrzemiJanie"
- na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych "Reanimacja" - Łódź
• Moje filmy o Łodzi - w bloku promocyjnym na "Przystanku Woodstock 2009""
2007 Wystawa indywidualna - "Daniel Zagórski - grafika komputerowa" - Galeria AMCOR RENTSCH - Łódź
• Pokaz multimedialny grafik z cykli łódzkich -towarzyszący Konferencji Naukowej "Teatr [bez] granic" - Uniwersytet Łódzki (Pałac Bidermanna)
Wystawa indywidualna - "Latawnie i Polatyńce" grafika komputerowa 3D
- Łódzki Dom Kultury - Łódż
2006 Wystawa indywidualna - "Ostańce łódzkie" grafika komputerowa
Łódzki Dom Kultury - Łódź
• Wystawa indywidualna - "Ostańce łódzkie" grafika komputerowa
Galeria Urzędu Miasta - Łódź
• Wystawa indywidualna - "Ostańce łódzkie - cz. II" grafika komputerowa
Śródmiejskie Forum Kultury - Łódź
Scenografia do koncertu Sophie Solomon -
5 Festiwal Czterech Kultur - Manufaktura - Łódź (transmisja w TVP2)
• Wystawa indywidualna - "Ostańce łódzkie" grafika komputerowa - Miejski Dom Kultury - Łęczyca
• Wystawa indywidualna - "Łódź - Okruchy Miasta" grafika komputerowa - Galeria Festiwalu Dialogu Czterech Kultur - Łódź
2005 • Wystawa indywidualna - "Ostańce łódzkie" grafika komputerowa (fragment cyklu)
- Akademia Sztuk Pięknych w Łódzi - Wydział Grafiki Warsztatowej
2003 • Wystawa indywidualna - "Okruchy miasta" grafika komputerowa i akwaforty z lat 80-tych
- Łódzki Dom Kultury - Łódż
1992 • Recent Polish Printmaking Exhibition - Bristol - England
• Royal Academy of Arts 224th Summer Exhibition - London - England
1991 • Exlibris Exhibition - Hong Kong Exlibris Association - Hong Kong - China - Taiwan
1990 • Miniature Print Exhibition - Berkshire - England
• Exlibris Exhibition of Miniature Prints - London - England
1987 • Małe Formy Grafiki '87 - Łódź - Poland
• V Ogólnopolski Konkurs Graficzny - Jelenia Góra - Poland
• Inter - Exlibris '87 - '88 - Fridrikshafen - Denmark
• Exhibition of Graphic Artist from Lodz - Adelaida - Australia
1986 • First Annual Internationale Exhibition of Miniature Art - Toronto - Canada
1984 • IV Ogólnopolski Konkurs Graficzny - Jelenia Góra - Poland
• Galeria Studenckiego Teatru "Pstrąg" - Łódź - Poland
• Małe Formy Grafiki '85 - Łódź - Poland
1983 • "Galeria 78" - Łódź - Poland

    - exlibrysy i miniatury w zbiorach Muzeum Narodowego
- wyróżniemie w konkursie na grafikę komputerową "FANTASTYKI"
- prezentacja prac w "GALERII MISTRZÓW" czasopisma CADFORUM
- projekty okładek do komputerowego pisma "Amiga" (1995-98)
- projekty okładek do komputerowego pisma "Net Forum" (1998-2001)
- projekty okładek do komputerowego pisma "TeleNet Forum" (2001-2002)
- projekt scenografii do programu TV Polsat "Telewizyjne Biuro Śledcze"
- projekt scenografii do programu TV Polsat "Wesoły Hotel"

home